Focaccia se solí a rozmarýnem

Pokud se přečtete tebo zhlédnete následující recept na focacciu zjistíte, že budete potřebovat zejména silné ruce a hodně olivového oleje.

Focaccia je italský pečený chlebový výrobek s těstem podobným pizze. Focaccia se ochucuje olivovým olejem, solí, někdy bylinkami a cibulí, sýrem a masem. Může se použít jako příloha k mnoha jídlům, základ na pizzu nebo jako sendvičový chléb.

Focaccia je oblíbenou pochoutkou už tisíce let. Poprvé ji připravili nejspíše Etruskové, kteří žili na Apeninském poloostrově ještě před založením Říma. Focaccia se původně pekla na rozpálených plochých kamenech, později i v pecích. Právě z focaccii obložené nejrůznějšími surovinami se zrodila také první pizza.

Ingredience:

1 balení aktivního sušeného droždí
1 šálek teplé vody (asi 105 stupňů C)
extra panenský olivový olej
¼ šálku semolinové mouky
4 lžičky mletého čerstvého rozmarýnu (volitelně)
2 ¾ šálků chlebové mouky (hladké mouky),
1 lžička hrubé mořské soli nebo podle chuti


Postup:


Krok 1
V míse rozšlehejte droždí s teplou vodou; zašlehejte 2 lžíce olivového oleje, ¾ lžičky soli, semolinovou mouku a 2 lžičky rozmarýnu, dokud se důkladně nespojí. Vařečkou vmíchejte 2 1/2 hrnku chlebové/hladké mouky, dokud těsto není příliš tuhé a lepkavé na míchání.

Krok 2
Těsto vyklopte na pomoučněnou pracovní plochu. Hněteme a podle potřeby zaprášíme zbývající 1/4 šálku chlebové/hladké mouky, dokud těsto není měkké, hladké a mírně pružné, 2 až 3 minuty.

Krok 3
Těsto pokapejte 1 lžící olivového oleje a rozetřete. Krátce, asi 2 minuty, hněteme, aby se olivový olej vmíchal. Opakujte ještě s 1 další lžící oleje. Opět hněteme asi 2 minuty, aby se olivový olej vmíchal. Těsto znovu pokapeme ještě 1 lžící oleje a prohněteme jako předtím. Pokud se vám těsto zdá příliš lepivé, vmíchejte ještě trochu mouky. Hněteme, dokud není těsto měkké, hladké a elastické, ještě 1 až 2 minuty (celková doba hnětení je tedy tak 7 až 8 minut).

Krok 4
Do velké mísy nakapejte 1 lžíci olivového oleje, vložte do mísy těsto a v míse jej několikrát otočte, aby se pokrylo olejem. Mísu zakryjte hliníkovou fólií a nechte kynout na teplém místě, dokud se nezdvojnásobí, 1 až 2 hodiny.

Krok 5
Plech lehce potřete 1 lžičkou olivového oleje. Těsto přendejte na pánev a prsty jemně roztlačte do hrubého obdélníkového tvaru a vytlačte vzduchové bubliny. Plechovou pánev volně zakryjte plastovým obalem a nechte 15 až 20 minut odpočívate.

Krok 6
Těsto pokapejte 1 lžící olivového oleje, potřete olejem a zapíchněte 3 nebo 4 olejem pokryté prsty hluboko do těsta, aby se po celém povrchu udělaly důlky. Opakujte dokud nebude celý povrch pokryt důlky. Necháme kynout téměř na dvojnásobek, dalších asi 45 minut.

Krok 7
Předehřejte troubu na cca 240 stupňů C.

Krok 8
Navrch těsta posypte 2 lžičky mletého rozmarýnu. Na povrch těsta kápněte ještě 1 lžíci olivového oleje a velmi lehce potřete, aby se rozmarýn nepohnul. Posypte mořskou solí.

Krok 9
Pečte v předehřáté troubě, dokud není bochník focaccia lehce zlatavý, asi 15 minut. Bochník potřete 1 poslední lžící olivového oleje. Před krájením přendejte na mřížku a nechte vychladnout.

Poznámky šéfkuchaře:
Jako u všech receptů na těsto možná budete potřebovat trochu méně nebo trochu více mouky. Celková váha, kterou jsem přidal, byla asi 12 uncí. To bude fungovat pouze s univerzální moukou, ale dávám přednost chlebové mouce a krupici.

Share:

Author: italie