Torrone

Toto nádherné cukroví je velmi snadné, ale jeho příprava chvíli trvá – většinu času strávíte u sporáku mícháním. Ale za ten nádherný, oříšky posetý, úžasně strukturovaný finální produkt to stojí.

Ingredience:

2 listy oplatkového papíru (8×10 palců).
1 ⅓ šálku medu
1 hrnek bílého cukru
3 lžíce bílého cukru
2 velké bílky, pokojové teploty
1 špetka soli
¼ lžičky vanilkového extraktu
1 lžíce citronové kůry
3 šálky pražených mandlí
1 šálek pečených pistácií

Postup přípravy:

Krok 1
Vyložte zapékací misku o rozměrech 8 x 11 palců igelitem, aby konce mohly viset přes boky. Umístěte 1 list oplatkového papíru 8×10 na dno misky.

Upražte mandle a pistácie a nechte je na teplém místě, dokud je nebudete chtít na závěr přidat. To usnadňí jejich smíchání.

Krok 2
Nalijte med do hrnce se silným dnem. Přidejte cukr. Míchejte a míchejte na mírném ohni stěrkou za stálého míchání, dokud se směs nezmění ze zrnité na hedvábnou a hladkou, asi 30 minut. Odstraňte hrnec z ohně.

Krok 3
Vložte bílky do mísy; přidejte špetku soli. Šlehejte, dokud bílky nevytvoří měkké vrcholy, 3 až 4 minuty. Umístěte hrnec zpět na plotnu při nízké teplotě. Do směsi medu a cukru postupně zašlehejte asi čtvrtinu ušlehaných bílků; ve 3 dalších dávkách pak zašleháme postupně zbývající bílky.

Krok 4
Pokračujte ve vaření na mírném ohni za stálého míchání stěrkou, dokud směs nezbělá a zůstane neporušená na povrchu. Bude to trvat asi 40 minut. Můžete přidat několik kapek směsi do malé misky s ledovou vodou, abyste vyzkoušeli konzistenci; v ideálním případě by to mělo být jako měkká hlína.

Krok 5
Přidejte vanilku a citronovou kůru. Přidejte teplé mandle a pistácie a míchejte, aby se rovnoměrně zapracovaly.

Krok 6
Směs přendejte do připravené zapékací misky. Vyrovnejte co nejlépe čistou naolejovanou stěrkou. Nahoře s 2. listem oplatkového papíru, lesklou stranou nahoru. Zakryjte plastovou fólií a rovnoměrně přitlačte, jemně, ale pevně utlačte směs. Odstraňte vrchní vrstvu plastu.

Krok 7
Nechte torrone uležet při pokojové teplotě, dokud nevychladne, nezpevní se a nebude připraveno k řezání, 1 nebo 2 hodiny. Torrone vyjměte z pekáče pomocí okrajů spodní vrstvy plastové fólie. Obraťte a odstraňte plast ze spodní části. Pokud je obtížné odstranit plastový obal z okrajů torrone, můžete okraje odříznout.

Krok 8
Nakrájejte torrone na 1-palcové čtverce pomocí ostrého zoubkovaného nože.