Ručně hnětené vánoční Panettone podle Benedetty

K tradičním italským Vánocům patří bezesporu Panettone. Ručně hnětený panettone, s rozinkami a kandovaným ovocem je jemný a lahodný.

S receptem můžete různě experimentovat, protože receptů na Panettone je v různých obměnách zhruba tolik, kolik je italských hospodyněk. Kdo například preferuje panettone bez kandovaného ovoce, jednoduše nemusí přidat tuto přísadu nebo může přidat například čokoládové lupínky.

INGREDIENCE

Kvasení:
30 ml  teplé vody
lžíce medu (15 gramů)
10 g pivovarských kvasnic
40 g manitobské mouky

PRVNÍ TĚSTO:
120 ml teplé vody
120 g cukru
2 žloutky
60 g rozpuštěného másla
350 g mouky (ideálně půl manitoby a půl mouky 00)

DRUHÉ TĚSTO:
1. těsto
1 žloutek
20 g cukru
1/2 lahvičky vanilkové aroma
1/2 lahvičky s pomerančovou příchutí
60 g změklého másla
asi 50 g mouky
150 g rozinek
100 g kandovaného ovoce
(případně 250 g čokoládových lupínků)

Postup přípravy:

PRVNÍ FÁZE
Nejprve si připravíme kvásek. Do mísy nalijeme 30 ml teplé vody a 1 lžíci medu, dobře promícháme a rozdrobíme 10 g pivovarských kvasnic, necháme za stálého míchání rozpustit, nakonec přidáme 40 g mouky (případně manitoby). Když je vše promíchané, přikryjeme potravinářskou fólií a necháme asi 30 minut kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.


DRUHÁ FÁZE

Do mísy nalijte 120 ml vody, 120 g cukru, promíchejte a přidejte kvásek, dobře promíchejte, poté přidejte 2 žloutky a 60 g rozpuštěného másla. Začneme přidávat 350 g mouky, postupně zapracujeme, vždy hněteme ručně nebo naběračkou.


Když těsto zhoustne, vyklopíme těsto na pracovní plochu a dobře propracujeme rukama a přidáme všechnu mouku, musíme propracovávat alespoň 10 minut, protože jde o ručně hnětený panettone.


Nyní vytvarujte kouli a vložte ji do mísy, přikryjte igelitem a utěrkou, nechte kynout alespoň 2 hodiny, těsto musí zdvojnásobit objem.

TŘETÍ FÁZE
150g rozinek namočte do studené vody.

Vyjměte vykynmuté těsto přidejte žloutek a 20 g cukru, půlku pomeranče, půl vanilky. Promícháme a poté začneme přidávat 60 g změklého másla po jkouskách. Ručně přidáváme i 50 g mouky, když je potřeba, pak ještě prohnětemee. Postupně přidáme rozinky a 100 g kandovaného ovoce, po hrstičkách je přidáváme a zase hněteme.


Nakonec těsto dejte do 750g formy panettone a poté dejte na plech, přikryjte igelitovým sáčkem a nechte asi 4 hodiny kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.

Nožem nařízneme povrch do kříže, okraje roztáhneme a do středu dáme kousek másla.

Pečeme prvních 10 minut na 190° a poté 35-40 minut na 170°.

Po upečení napíchejte panettone poblíž základny dřevěnými tyčinkami a vložte jej dnem vzhůru do hrnce přikrytého utěrkou, dokud zcela nevychladne. Tímto způsobem zůstává měkký a nehrozí jeho vyfouknutí. Když vychladne, tyčinky odstraníme.