Historie italského aperitivu

italsky-aperitiv

První historické důkazy o aperitivu pocházejí z velmi vzdálených dob, při pátrání po původu aperitivu se dostaneme až do čtvrtého století před naším letopočtem. V tomto období řecký lékař Hippokrates vyrobil směs na bázi bílého vína a aromatických bylin, Vinum Hippocratum, použitelnou k léčbě pacientů s vážnými příznaky ztráty chuti k jídlu. Termín aperitiv ve skutečnosti pochází z latinského „aperitivus“, což znamená něco, co se otevírá. Výsledkem je aromatické víno s nahořklou chutí, s důležitými blahodárnými účinky pro tělo a užitečné pro podporu nástupu hladu.

Tato léčivá směs putuje staletími, až se dostane do rukou zkušených středověkých bylinkářů, kteří díky novým poznatkům a poznatkům dokážou pochopit její tajemství. Ve skutečnosti to nejsou sladké a jemné chutě, které stimulují pocit hladu, ale spíše ty hořké. Ačkoli se toto aromatické víno používá pouze pro léčebné účely, představuje původ dnešního aperitivu, který bývá hořký a pomáhá pro navození pocitu hladu.

Novodobá historie aperitivu začíná kolem konce 18. století, kdy Antonio Benedetto Carpano vytvořil první aperitivový likér v turínském obchodě s alkoholickými nápoji: Vermut. Vermut v Turíně opravdu zaujal a to i Vittoria Emanuela II. a rychle se stal královským nápojem. Malá sklenice k pití před jídlem k otevření žaludku, první a jediný aperitiv z oficiálního dvora podávaný k pokrmům bohatým na typické piemontské produkty.

Po Turíně se móda aperitivů rychle šíří ve všech velkých italských městech, především v Miláně, které se připravuje na vytvoření nápoje hodného soutěže s piemontským vermutem: Amaro Ramazzotti. Nápoj založený výhradně na aromatických bylinkách. Výroba se rozšiřuje s vývojem receptury Bitter Campari, pojmenovaného pro zvláště hořkou chuť, která je navržena jako digestivní likér ke konzumaci na konci jídla, a Martini Bianco, vermut založený na muškátu a aromatických bylinkách. Od této chvíle se stávají likéry nepostradatelnou součástí italských kaváren a barů a konzumace aperitivu na „otevření žaludku“ získává podobu, jakou má dodnes.